• בית
  • ימים ונושאים לציון בלוח השנה

ימים ונושאים לציון בלוח השנה

במערכת החינוך הממלכתית מציינים באופן קבוע את ימי החג והמועד העבריים / יהודיים. לצידם ישנם ימים ונושאים רבים הזכאים לציון ולפעילות ייחודית.

אתר משרד החינוך מציע פעילויות שונות לחלק מהימים המיוחדים, אך לרוב אין מדובר בפעילות שהיא חלק מתוכנית העבודה והלימודים הרשמית של המוסד החינוכי.

בעמוד זה אנו מציעים ריכוז של ימים מיוחדים (על פי חודשים) והצעות לפעולה מרחבי הרשת.

לשימושכם


ספטמבר

פעילות מוצעת לקראת ראש השנה (ראש שנה כללי. משמעות המושג) – הורה מעשיר*- פעילות לראש השנה: ראש של איזו שנה?  *אפשר להציע את הפעילות לשימוש המחנכ.ת או לבקש להגיע לכיתה ולהעביר את הפעילות בעצמכם.

13.9 – הסכם אוסלו – 13 בספטמבר 1993 – הסכם אוסלו

15.9 – יום הדמוקרטיה הבינלאומי – 15 בספטמבר  טבלת אותיות הדמוקרטיה – יוזמה עריכה והפקה: קהילת פדגוגיה אקטיבסיטית מדרשת אדם לחינוך לדמוקרטיה ולשלום פורום המרצות והמרצים למשפטים למען הדמוקרטיה עיצוב: אורלי צימרמן // חומרי עזר לחינוך לדמוקרטיה– פורום המרצות והמרצים למשפטים למען הדמוקרטיה

21.9 – יום השוויון הסתיווי – יום השוויון: היום הראשון של עונת הסתיו יום השוויון – עונות אביב וסתיו


חזור


אוקטובר

26 באוקטובר 1994 – הסכם השלום עם ירדן

חזור


נובמבר

4.11 – יום רבין – מצויין במערכת החינוך על פי התאריך העברי – י"א חשוון – יום רבין – יום שחשוב לציין ולקיים בו פעילות חינוכית. יחד עם זאת – ניסיון השטח מצביע על כך שגם יום זה מועד להדתה ולשיח לאומני. יש לבדוק היטב מי מעביר את הפעילות והאם התכנים ראויים. להציע חלופות אם צריך: – קישור לעתירה שהגשנו בנושא הוראת רצח רבין בתרבות יהודית ישראלית ו – המלצות לפעילות אלטרנטיבית.

16.11 – יום הסובלנות הבינלאומי

19.11 – יום הזכרון לדוד בן גוריון – הזדמנות לדון במגילת העצמאות – דיון אקטואלי

20.11 – 20-27 בנובמבר – שבוע זכויות הילד והילדה הבין-לאומי

21.11 – 21 בנובמבר – יום הפילוסופיה העולמי


נובמבר – דצמבר: חג החנוכה – מעקב וניטור. בדיקת חומרי לימוד ומניעת כניסתם של גופים דתיים אמוניים לפעילות חג במוסדות החינוך (פירוט בימי החודש בלוח השנה)

חזור


דצמבר

10.12 – 10 בדצמבר – יום זכויות האדם והאזרח – דמויות מופת אקטיביסטיות למען זכויות אדם – אביטל ספיבק – הפורום להגנת הדמוקרטיה בחינוך // סרטונים בנושאי זכויות אדם – האגודה לזכויות האזרח

חזור


ינואר

1.1. – ראש השנה האזרחית – הזדמנות נוספת לעשות שימוש במערך העוסק בשאלה: ראש של איזו שנה?

14.1 – 14 בינואר – יום הברייל הבינלאומי

חזור


פברואר

12.2 – יום דרווין הבינלאומי – 12 בפברואר: אתר הפורום החילוני:  על אבולוציה, מפץ גדול, חיים, בריאה ובכלל  // כל מה שרציתם לדעת על אבולוציה  // העשרה באתר משרד החינוך – צ'רלס דרווין

14.2 – יום ההולדת של הכנסת. מועד המושב הראשון של האסיפה המכוננת. התקיים בט"ו בשבט – 14.2.1949 ומאז נהוג לציין את יום ההולדת של הכנסת בט"ו בשבט.

20.2 – יום הצדק החברתי הבינלאומי – 20 בפברואר – יום הצדק החברתי הבינלאומי הצעות לפעילות באתר משרד החינוך


פברואר – מרץ: חג פורים – מעקב וניטור. בדיקת חומרי לימוד ומניעת כניסתם של גופים דתיים אמוניים לפעילות חג במוסדות החינוך (פירוט בימי החודש בלוח השנה)

חזור


מרץ

8.3 – יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ יום האשה הבינלאומי הצעות לפעילות באתר משרד החינוך (מומלץ לבדוק את הפעילויות המוצעות ולבחור מביניהן את המתאימות ביותר)

12.3 – שבוע המוגנות ומניעת פגיעה מינית בילדים ובני נוער – 12-17 במרץ – שבוע המוגנות ומניעת פגיעה מינית בילדים ובני נוער

14.3 – יום הפאי – יום המתמטיקה הבינלאומי – 14 במרץ – יום הפאי – יום המתמטיקה הבינלאומי הצעות לפעילות באתר משרד החינוך (מומלץ לבדוק את הפעילויות המוצעות ולבחור מביניהן את המתאימות ביותר).

20.3 – יום השוויון האביבי – יום השוויון האביבי: היום הראשון של האביב  יום השוויון – עונות אביב וסתיו

21.3 – היום הבינלאומי למאבק בגזענות – 21. במרץ. היום הבינלאומי למאבק בגזענות. אתר משרד החינוך

26.3 – 26 במרץ 1979 – הסכם השלום עם מצרים


מרץ- אפריל: חג הפסח – מעקב וניטור. בדיקת חומרי לימוד ומניעת כניסתם של גופים דתיים אמוניים לפעילות חג במוסדות החינוך (פירוט בימי החודש בלוח השנה)

חזור


אפריל

הורה מעשיר – אביב – רעיונות לפעילות אביב – לקראת חג הפסח / חג החירות / חג האביב הקרב

21.4 – 21 באפריל יום היצירתיות והחדשנות הבינלאומי

22.4 – 22 באפריל – יום כדור הארץ הבינלאומי


אפריל – מאי: ל"ג בעומר – מעקב וניטור. בדיקת חומרי לימוד ומניעת כניסתם של גופים דתיים אמוניים לפעילות חג במוסדות החינוך (פירוט בימי החודש בלוח השנה)

חזור


מאי

6.5 – יום הזכרון לשואה ולגבורה – (מצויין על פי התאריך העברי כ"ז בניסן). ניסיון השטח מצביע על כך שגם יום זה מועד להדתה ולשיח לאומני. יש לבדוק היטב מי מעביר את הפעילות והאם התכנים ראויים וכן לבדוק חומרי לימוד לקראת יום זה. ראו סקירתו של גיל גרטל לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2024: משרד החינוך מציג: פשיזם טהור לציון יום השואה יזכור אלטרנטיבי : אבא קובנר – יזכור ליום הזכרון לשואה ולמרד

13.5 – יום הזכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה – (מצויין על פי התאריך העברי – ד' באייר) ניסיון השטח מצביע על כך שגם יום זה מועד להדתה ולשיח לאומני. יש לבדוק היטב מי מעביר את הפעילות והאם התכנים ראויים

14.5 – יום העצמאות – (מצויין על פי התאריך הערי- ה' באייר) ניסיון השטח מצביע על כך שגם יום זה מועד להדתה ולשיח לאומני. יש לבדוק היטב מי מעביר את הפעילות והאם התכנים ראויים

17.5 – 17 במאי – יום הבנ"ה – היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה.        ריכוז מקורות ופעילויות בנושא מבית מגדלור: מצפן: יום ההבנ”ה ומאבק הלהט”ב


מאי – יוני: חג השבועות, יום ירושלים ויום האחדות – מעקב וניטור. בדיקת חומרי לימוד ומניעת כניסתם של גופים דתיים אמוניים לפעילות חג במוסדות החינוך (פירוט בימי החודש בלוח השנה)

חזור


יוני

טקסי סיום שנה

חזור