מי אנחנו

בעשור האחרון התחזקו הכוחות במדינת ישראל שמנסים להפוך אותה למדינה יותר דתית ולאומנית ופחות דמוקרטית וליברלית. אחת הזירות שבה פועלים הכוחות הללו באופן נמרץ ועקבי היא מערכת החינוך הממלכתית העוברת כעת תהליך הדתה אגרסיבי.

משרד החינוך מגדיל את היקף התכנים הדתיים-לאומניים ומעודד את לימודם על ידי נציגי עמותות חיצוניות דתיות – בנות שירות וגרעינים תורניים – המלמדים את היהדות בגרסה מדירה, תוקפנית ומסוגרת. בד בבד, מקצועות לימוד ונושאים המגלמים רוח חילונית פתוחה (אזרחות ודמוקרטיה, מדע ביקורתי, אמנות יצירתית, פילוסופיה) נמחקים מתכנית הלימודים או מודרים לשוליה. האקלים במערכת החינוך נעשה סמכותני וחסר סובלנות. גילויים של חילוניות – ניסיונות לטפח זיקה לתכנים אוניברסליים וחשיבה – מדוכאים בדרכים שונות, גלויות וסמויות. הכוונה המוצהרת של התהליך היא שינוי צביון דור העתיד של המדינה.

הזנחת הלימודים החילוניים והגברת לימודי היהדות יגרמו לכך שילדינו ימצאו את הידיים והרגליים בבית הכנסת, אבל יחסרו את הכלים שיפתחו אותם גם לעולם הגדול שמציעה התרבות הכלל אנושית.

המהלך הזה מתבצע במערכת החינוך הממלכתית המייצגת בעיקר ציבור חילוני – ציבור המבקש  לחנך את ילדיו ברוח מטען עשיר של עקרונות וערכים חילוניים. כך נוצר קונפליקט מובנה בין התכנים הנלמדים בבית הספר לערכי ההורים החילונים. אך בעוד שהזרם הממלכתי-דתי זכאי להגנות בחוק על ערכיו, הזרם הממלכתי אינו מוגדר כחילוני ואינו מוגן מפני לחצם של אמונות וערכים המנוגדים לכל הווייתו.

הדרישות שלנו

אנו דורשים להפסיק את ההדתה של מערכת החינוך הממלכתית.
אנו דורשים להבטיח לילדינו חשיפה ראויה לעולם התוכן הרחב והמלא של הישראליות החילונית.
אנו דורשים חינוך חילוני שיטפח דור חדש, שיזכה ללימודים ברמה הגבוהה ביותר, ידע לעמוד על ערכיו וזכויותיו, ויקדם את מדינת ישראל ברוח אבות הציונות החילונית.

אלפי אנשים כבר הביעו עניין – בואו להצטרף גם אתם במאבק למען חינוך חילוני בישראל – כי גם לנו הזכות לחנך את ילדינו בדרכינו.

העמותה

העמותה: הפורום החילוני – איגוד השכונות והיישובים החופשיים (ע"ר), עמותה רשומה ללא מטרות רווח מס' 58-054776-8, נוסדה – ספטמבר 2011.

הפורום החילוני הוקם על מנת לשמש כארגון ארצי למאבק בתופעות ההדתה. בשנותיו הראשונות, התמקד הפורום בסיוע ליישובים ושכונות שסבלו מהדתה מקומית, הן בשל חדירת קבוצות מיסיונריות דתיות ליישוב והן בשל מאמצים להדתת היישוב על ידי השלטון המקומי והארצי. הפורום תמך במעל 60 יישובים ושכונות ברחבי הארץ – מכפר ורדים ועד אילת.

בשנת 2015, החליט הפורום להתמקד בתחום החינוך, להאבק בהדתת המערכת ולהבטיח חינוך חילוני עשיר לתלמידים במערכת החינוך הממלכתית, זאת לצד מאבקים מתמשכים נגד הדתה וכפיה דתית בצה"ל ובמרחב הציבורי.

 

 

 

» קראו עוד בחזון החינוך החילוני