מסכמים שנה מוצלחת ומבקשים את תמיכתכם

לנו בפורום היתה זו שנה מסעירה. הקיץ נפתח בבליץ תקשורתי, שבעקבותיו חדר המושג "הדתה" לכמעט כל בית בישראל. סקר שנעשה לאחרונה קבע שהיתה זו המילה החמישית הכי פופולרית בשיח הציבורי הישראלי. מאז, במשך שנה שלמה, אנחנו הצלחנו להישאר בתקשורת ולעורר את התודעה החילונית. הנה סיכום קצר של שנת הלימודים.

 

שנת הלימודים שמסתיימת השבוע היתה שנת מפתח בנושא ההדתה במערכת החינוך – לטוב ולרע.

המעורבות הגבוהה של כולנו נוחלת הצלחות:

לטוב – מאחר וזו השנה הראשונה שבה הורים חילונים מכל רחבי הארץ נקטו עמדה ברורה בעניין ההדתה והבהירו למורים ולמנהלים שהם אינם מעוניינים בהדתה בבית הספר של ילדיהם. כתוצאה מהמעורבות ההורית הזאת, הורחקו עמותות דתיות רבות מבתי ספר וגנים, עד כדי כך שאנחנו מקבלים דיווחים על מצוקה פיננסית שנקלעו אליה חלק מהעמותות הללו. יש לנו גם דיווחים מהשטח על מספר הולך וגובר של טקסים ואירועים שקיבלו השנה אופי חילוני יותר מבעבר – וגם זה תוצאה של המעורבות שלכם כהורים. גם השנה קיבלנו מאות רבות של פניות לקו החם שלנו.

מחאת מנהלים שהביאה לביטול השתתפות בארוע עם הפרדה מגדרית

המסרים שלנו מחלחלים גם להנהגות בתי הספר ולעיריות. חלקן אף יצאו בהודעה גורפת שהן אוסרות על הכנסת עמותות דתיות לבתי הספר הממלכתיים שבתחומן. אירוע ראוי לציון היה מחאה של 28 מנהלים מתל אביב כנגד יום כייף בשם "משחקים של פעם" שהיה אמור להתקיים בהפרדה מגדרית. עיריית תל אביב גיבתה אותם ואסרה על יתר בתי הספר שלה להשתתף, ובעקבותיה גם עיריות גבעתיים, הרצליה ורמת גן אסרו על ההשתתפות (ועיריית רמת גן גם סירבה לקיים את האירוע בשטחה). מבחינתנו זו היתה אבן דרך, מאחר וראינו איך גם המנהלים בוחרים צד במאבק החילוני.

שטיפת מוח דתית כתכנית ליבה חדשה

אך אין טוב בלי רע, ודאי כשלסיעות הדתיות יש כוח כה גדול בממשלה הנוכחית. השנה נאלצנו לראות איך תכנית ליבה חדשה בשם המכובס "תרבות יהודית-ישראלית" נכנסת למערכת הלימודים. זו תכנית המיועדת לכיתות א' עד ט', המרחיבה את תכנית "תרבות ישראל ומורשתו" שירשנו מתקופת גדעון סער. שם ראוי יותר לתכנית הזו היה "שטיפת מוח דתית לילדים חילוניים". אנחנו מזמינים אתכם להיכנס לאזור באתר שבו אנחנו מציגים את עמדתנו כנגד התכנית בשורה של טקסטים וסרטונים. ייתכן שחלקכם עדיין לא חש את עולה של התכנית – עוברות כמה שנים עד שתכנית מיושמת באופן מלא – אבל זה בפירוש חייב להיות המאבק הבא שלנו. הפורום פיתח ערכת העשרה לימודית לחטיבה הצעירה הכוללת מגוון רחב של יצירות ספרותיות ואומנותיות בהתאם לערכים הנלמדים כיום בפריזמה הדתית הצרה. מוזמנים להוריד את הערכה שלנו. בקרוב נשיק ערכה לחטיבת הביניים.

ממשיכים לעמוד על המשמר

גם מי שדאג להרחיק את העמותות הדתיות מבית ספרו, אל לו לנוח על זרי הדפנה. העמותות הללו לא יוותרו כה מהר על מקור כוחן, וימצאו דרכים רבות ומשונות לחדור מחדש לבתי הספר. עלינו לעמוד על המשמר באופן עקבי כדי לוודא שהן אכן נותרות בחוץ. גם תופעת ההדתה בספרי הלימוד במקצועות השונים קיבלה חשיפה משמעותית והיום מורים נזהרים מבעבר בחשיפת התלמידים לחומרים הללו. אבל אל לכם לסמוך על התקשורת בלבד. חשוב שבשנה הבאה כל הורה ישמיע את קולו בנושא בפגישות עם המורים והמנהלים, ויוודא שגם אם בית הספר ממשיך להשתמש בספרים הכוללים הדתה, ההדתה הזו תיעצר לפני הכניסה לכיתה. לפחות לגבי בתי הספר היסודיים, תוכלו להיעזר בסקירות שקיבצנו באתר שלנו, המחולקות לפי שנות ונושאי הלימוד, כדי לברר היכן מסתתרים הקטעים הבעייתיים. מוזמנים להיעזר במדריך להורים שפיתחנו בפורום.

מובילים את השיח הציבורי בנושא חינוך ונכנסים לזירות חדשות

לנו בפורום היתה זו שנה מסעירה. הקיץ נפתח בבליץ תקשורתי, שבעקבותיו חדר המושג "הדתה" לכמעט כל בית בישראל. סקר שנעשה לאחרונה קבע שהיתה זו המילה החמישית הכי פופולרית בשיח הציבורי הישראלי. מאז, במשך שנה שלמה, אנחנו הצלחנו להישאר בתקשורת ולעורר את התודעה החילונית. זה חרג מזמן מגבולות מערכת החינוך, וכעת אנחנו עוסקים גם בהדתה בצבא ובתופעות הדתה במרחב הציבורי בכללו. כל שבוע אנחנו עדים לאירועים חדשים שמעידים יותר מכל על הצלחתנו לעורר את הציבור החילוני שהיה שקוע בתרדמה ארוכה מאד. ממי שמביע את מחאתו על פעילויות של חב"ד במרחב הציבורי או מדווח על מקרים של הדתה בבית הספר והצבא ועד עיריית תל אביב שהכריזה שלא תאפשר יותר אירועים בהפרדה מגדרית בתחומה – אנחנו ערים לתהליך שבו הציבור החילוני מתחיל לעמוד על ערכיו וזכויותיו. כמובן שמדובר בהתחלה והעבודה עוד רבה, אבל עבורנו מדובר בתופעה שמרגשת אותנו כל פעם מחדש. קראו את האייטמים האחרונים בתקשורת.

30 התארגנויות מקומיות חילוניות הפעילות בכל הארץ!

במקביל לפעילות התקשורתית, היינו עסוקים השנה בפעילות שטח ענפה, שכללה הקמת התארגנויות חילוניות חדשות וליווי התארגנויות קיימות. מדובר בהתארגנויות מקומיות של חילוניים המעוניינים לשמור על הצביון החילוני של בתי הספר המקומיים, והמרחב המקומי בכלל. מי מכם שאינו קשור להתארגנות כזו מוזמן להצטרף להתארגנות ביישוב שלו או להקים חדשה, אם אין עדיין התארגנות כזו ביישוב. חלק מההתארגנויות דואגות בימים אלו לכך שנציג מטעמם ייבחר למועצה המקומית ביישוב – בין אם מדובר בריצה עצמאית או בחבירה למפלגות קיימות שנציגיהן מחוייבים לאג'נדה חילונית. הקול החילוני חייב להישמע בבחירות המקומיות הקרובות, והמשימה שלנו כאן היא כפולה: עידוד חילונים ללכת להצביע, ופעילות שתבטיח בחירת נציג מטעמנו למועצה. למפת ההתארגנויות המקומיות. 

השדולה החילונית בכנסת

גם בכנסת התחלנו להיות פעילים, ובמהלך השנה הקמנו את השדולה החילונית בכנסת בראשות חברי הכנסת זנדברג, בר-לב וסבטלובה. אירוע הקמת השדולה היה אחד הגדולים אי פעם לסוגו, ובזמן הקרוב (17 ביולי) מתוכנן אירוע נוסף שיעסוק בהדתה בצבא.

תובעים את זכויות החילוניים גם בבג"צ

לבסוף, התחלנו השנה גם בפעילות משפטית, והגשנו שתי עתירות לבג"צ – אחת על הדרך שבה רצח רבין מוצג בתכנית הליבה החדשה, והשני כנגד האיסור להכניס מזון חיצוני לבתי חולים במהלך חג הפסח – איסור שנובע מהוראות הכשרות המוטלות על בתי החולים. אנחנו מעריכים שבמהלך שנת הלימודים הבאה נגיש עתירה גדולה יותר על נושא מאד מהותי.
כארגון שמבוסס כמעט אך ורק על מתנדבים, אנחנו זוכרים תמיד שכל כוחנו נובע מהפעילות שלכם, ורוצים לנצל את ההזדמנות הזאת כדי להודות לכם שוב על הסיוע האדיר שאתם מעניקים לנו.

זקוקים לתרומתכם כדי להמשיך בכל הכוח

אנחנו נמשיך ונגביר את הפעילות הזאת גם השנה. אמנם רובנו המכריע משקיעים את זמנם בפורום בהתנדבות, אולם כדי לייצר אימפקט כה גדול, אנחנו חייבים גם קצת כסף. זקוקים לכסף כדי להמשיך לעבוד באפיקים השונים – החינוכי, המשפטי, התקשורתי והמוניציפאלי.
נודה לכל מי מכם שיסכים לתרום שוב לפעילותנו. כל תרומה מסייעת לנו מאד. בזכות שיתוף פעולה עם עמותת חופש, התרומות הללו גם מוכרות לצרכי מס הכנסה. מי שיודע לסייע בגיוס כספים משמעותיים מתבקש ליצור אתנו קשר, כי אנחנו זקוקים לכל סיוע אפשרי בנושא הזה.
היתה לנו שנה מאד מוצלחת, הבה נאחל שגם השנה הבאה תהיה כה מוצלחת, ואף יותר.

אני רוצה לתרום לפורום החילוני