"לבוש צנוע ומכבד"

"לבוש צנוע ומכבד". כך ביקשו את הנערות בתנועת המושבים להתלבש, במסעות הקיץ של התנועה. 2 נערות הרימו קולן וכך נחשפנו גם אנחנו לדרישה הזו, שלא תיאמן.

להלן הדברים שכתבו דנה והגר (השמות בדויים. שמות הנערות נמצאים עימנו) והתמונות שהן צירפו במכתבן שהופנה אל גורמים בתנועה:

״שלום, אנחנו דנה והגר, מסיימות כיתה ט' וכיתה ח', חניכות בתנועת הנוער בני המושבים. השנה, אני דנה, יצאתי לקורס מדצים, ואני הגר, יצאתי למסע בעקבות לוחמים לשלום. אומנם היינו בשני מפעלים שונים, אך שתינו עברנו חוויות מאוד משמעותיות וכיפיות.

כחודש וחצי לפני יציאתי לקורס המדצים, הגיעו אליי הביתה המד"ב והגרעינרית לשיחת הכנה לקראת הקורס. בשיחה הם עברו איתי ועם הוריי על החוקים והנהלים, הציפיות שלי, הציפיות שלהם וכדומה. כאשר הם הגיעו לחלק של רשימת הציוד נעצרה השיחה. ברשימה, תחת המילים "לבוש צנוע ומכבד" נכתב שצריך ללבוש מכנסיים שלא יעברו את גובה הברך. באותו הרגע עלתה לדיון השאלה "למה?" למה אסור? למה אני אצטרך ללכת לקנות מכנסיים במיוחד לקורס, מכנסיים שאין כמעט איפה להשיג ושאני לא אלבש אחרי הקורס? למה בחודש יולי, בשיא החום, אני לא אוכל ללבוש את המכנסיים הקצרים שאני לובשת בבית, במושב, ואסתובב במכנסיים ארוכים, כאשר הבנים יכולים ללבוש מכנסיים קצרים, כי האורך של המכנסיים שלהם תיקני? למה המכנסיים הקצרים שאני מסתובבת בהם, שלא רואים דרכו את האיברים הפרטיים שלי הוא לא תיקני? למה אני הבעיה? למה גורמים לי לחשוב שאני הבעיה?

כמה ימים אחרי המפגש יצאתי ל"מיני מדצים" (זה מדמה את החוויה והתוכן של הקורס מדצים רק בסמינר של יומיים ורק של המחוז שלנו). שם, רכז מחוז דרום, עבר אתנו על החוקים והציפיות מאיתנו, ואמר את המשפט הבא: "מכנסיים קצרים יכולים לגרום לכם לסיטואציות לא נעימות עם חברי הקבוצה." זה זעזע אותי. המכנסיים שאני לובשת יגרמו לי לסיטואציות לא נעימות עם חברי הקבוצה?! כל חיי אני מסתובבת עם בנים, יש לנו אפילו חבורה מאוד קרובה שהפלא ופלא, יש בה בנים ובנות ביחד, ואנחנו הבנות מסתובבות לידם במכנסיים קצרים ומקבלות מהם את אותו יחס וכבוד שאנחנו מקבלות מהם כשאנחנו לובשות מכנסיים מתחת לגובה הברך. למה בתנועה זה צריך להיות אחרת?

כשבועיים לאחר חזרתה של דנה מקורס המדצים, אני הגר, יצאתי למסע בעקבות לוחמים לשלום. כמובן שכמו בקורס המדצים, גם עלינו, היוצאים למסע חל איסור לבוא עם מכנסיים מעל לגובה הברך. את הטיול טיילנו בחום, עם מכנסיים ארוכים, ועד שסוף סוף, בסופו של הטיול, הגענו לקיאקים המיוחלים – גם לשם נאלצנו להיכנס עם מכנסיים ארוכים, שלא יעברו את גובה הברך.

אנחנו מרגישות שהמסר שאנשים, ובעיקר נשים, מקבלות מהאיסור ללבוש מכנסיים מעל גובה הברך מהסיבות הנ"ל, הוא מסר שגוי. הוא מסר האומר שאם יטרידו אותי, אני אשמה. אני אשמה כי לבשתי מכנס שחשף את הירכיים שלי. מכנס שבסך הכל לבשתי כדי שלא יהיה לי חם.
אז…. "רַבּוֹתַי, תּוֹשַׁבֵי הָאִי הִגָיוֹן, בְּשֵׁם אַנְשֵׁי הַמִעוּט הְַרֵינִי עוֹמֵד לְבַקֵּש מִכֶּם דָּבָר קְטַנְטַן וּפָשוּט." – קראו נא בבקשה, את הסיפור "סִפּוּר מוּזָר וּמָלֵא תִמָהוֹן עַל הָאִי הַקָטָן הָאִי הִגָיוֹן" (מאת אפרים סידון).״

» הדיווח הבא: בהמות בספרי החשבון