הדתה בצה"ל

חופשי? הקשב! קובץ זכויות לחיילים ולחיילות החילוניים (מעודכן ליולי 2023)


בהמשך הדף תמצאו עדכונים שוטפים על המאבקים בהם אנו מעורבים מול שלטונות הצבא.


בשנים האחרונות מתרחש בצה"ל תהליך מדאיג של הדתה. תהליך זה בא לידי ביטוי באופנים רבים, ביניהם, פגיעה בזכויות החיילים והחיילות החילוניים, הדרת חיילות מתפקידים שונים והשתלטות גורמים דתיים על פעילויות חינוך וההעשרה. חיילים חילונים ממעטים לקבול או להתלונן, הן בשל חוסר מודעות לזכויותיהם והחשש מהתנכלויות או פגיעה והן בשל הרצון להימנע מעימותים עם חבריהם ליחידה. אנו פועלים על מנת לקדם מרחב צבאי לא פוגעני כלפי החיילים והחיילות החילוניים. המשמעות של מרחב כזה היא בהטמעה של מערכת כללים שוויונית שאינה מביאה לסתירה בין אורח החיים החילוני לזה הצבאי. אנו מאמינים שגם במסגרת צבאית בה יש מפגש יומיומי בין מגזרים שונים, ניתן לקיים אורח חיים חילוני, בדיוק כשם שהצבא מאפשר לחיילים דתיים לקיים ולשמור את אורח חייהם הדתי.

פגיעה בחירויות הפרט של חיילים

חיפוש בתיקים האישיים לפני פסח, ענישה על אחזקת מזון לא כשר וכפיית נוהלי שבת וכשרות מחמירים הם רק דוגמאות לפגיעה בחיילים ובחיילות חילוניים. למעשה, ההתערבות במרחב הפרטי היומיומי של חיילים היא רווחת מאוד ומנוגדת ברוב המקרים לפקודות צה"ל. ישנו הבדל בין חדרי האוכל לתיקים האישיים, ובין המרחב הפרטי לציבורי. חיילים אף מדווחים כי מכריחים אותם להשתתף בטקסים דתיים (סיורי סליחות, קידוש, הדלקת נרות חנוכה וכו) והרצאות של רבנים בניגוד לרצונם.

הדרת חיילות ופגיעה בהן

בשנה וחצי האחרונות קיבלנו עדויות מחיילות שהוזזו מתפקידן, הועברו ליחידה אחרת או שתפקידן רוקן מתוכן רק מפני שחיילים דתיים שובצו בבסיסן. בין אם מדובר במדריכות ספורט שפקדו עליהן להפסיק להדגים תרגילי כושר, חיילות שלא הורשו להשתתף בטקסים צבאיים או חיילות שנדרשו לכללי צניעות מרחיקי לכת (כגון איסור לבישת חולצה לבנה, חובת ללבישת חזיה גם בלילה במגורי הבנות, חיוב לבישת מכנסיים ארוכים בפעילויות מד"ס ועוד). הדבר אינו מוסרי ועומד בניגוד מוחלט לפקודות מטכ"ל, כפי שהתריע ראש אכ"א האלוף אלמוז באגרת שהופצה לאחרונה למפקדי צה"ל. אנחנו מתנגדים לפגיעה בחיילות בצבא או אפלייתן על רקע היותן נשים.

פעילויות חינוך והעשרה

בשנים האחרונות החינוך לזהות ,ערכים ורוח לחימה בצה"ל הוצא מידי חיל חינוך והועבר לידי ענף תודעה יהודית, הרבנות הצבאית ועמותות דת חיצוניות. כתוצאה מכך החיילים נחשפים לשעות רבות של חינוך ליהדות בגרסתה האורתודוקסית. חיילים רבים מדווחים על רבנים וארגונים דתיים שנכנסים בחופשיות לצבא ומשתלבים בחיי הבסיס, הן כחלק מפעילות מאורגנת והן כחלק מהווי המקום…


פעילות הפורום החילוני מול רשויות הצבא:


  • הפורום החילוני יחד עם עמותת חדו"ש פועלים להשבת ביקורי המשפחות בשבתות בבסיסי צה"ל. תוכלו לעקוב אחר המאבק בנושא בעמוד זה:

ביקורי משפחות בשבתות בבסיסי צה"ל – מאבק משפטי


  • הפורום החילוני יחד עם עמותת חדו"ש פועלים נגד החמרת דרישות הכשרות בצה"ל:

החמרה בפקודות הכשרות בצה"ל – צריך לשים לזה סוף


  • הפורום החילוני יחד עם עמותת חדו"ש פתחו במאבק משפטי לביטול הנחיות הכשרות המחמירות במחנות צה"ל בפסח:

איסורי חמץ בפסח במחנות צה"ל – מאבק משפטי


  • הפורום החילוני יחד עם עמותת חדו"ש בפניה לרמטכ"ל בעקבות ריבוי אירועי הטפה דתית ולאומנית בבסיסי הצבא, בשטחי הכינוס ובאזורי לחימה בזמן מלחמה:

מכתב לרמטכ"ל – כניסת הטפה דתית בזמן מלחמה – 28.11.2023

מכתב המשך: הדתה בצה"ל בזמן מלחמה – התפתחויות חדשות – 30.1.2024


דיווחים שוטפים תוכלו למצוא גם בדף הפייסבוק שלנו – חיפוש פוסטים תחת הכותרת "צה"ל" או "צבא".


הפורום החילוני פיתח קובץ זכויות לחיילים ולחיילות – חופשי? הקשב! 

כדי לתת מענה פרקטי לחיילים ולחיילות המעוניינים לשמור על אורח חייהם החילוני, פיתחנו את קובץ הזכויות לחיילים ולחיילות. קובץ זה פותח על ידי משפטנים ששקדו על פקודות הצבא כדי לנסח מהן הזכויות (הקובץ מתעדכן בהתאם לצורך). ברוב המקרים ההדתה המתרחשת נובעת מפרשנות לא נכונה של הפקודות. קובץ הזכויות נוצר על מנת שכל חיילת וחייל שיהיו מעוניינים בכך יוכלו לשמור אותו על המכשיר הנייד וברגע הצורך לשלוף ולבדוק האם ישנה פגיעה בזכויותיהם. לנוחות החיילים, קישרנו בין המקרים, לפקודות הרלבנטיות של צה"ל.
נשמח להשיב על שאלות של הורים וחיילים ולהרחיב את קובץ הזכויות במידת הצורך.
אנא שתפו את הקובץ ושילחו לחיילים שאתם מכירים ב וואטסאפ או במייל.

אני רוצה להוריד את קובץ הזכויות לחיילים ולחיילות החילוניים.

 

אנו מפעילים קו חם לחיילים ולהורים. פנו אלינו בכל מקרה של הדתה:

לאיזה טלפון להתקשר אליך? (חובה)